Sınavsız Geçiş İle İlgili Bilgiler

SINAVSIZ GEÇİŞ İLE İLGİLİ  BİLGİLER

 

 METEB nedir?

 Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB), bir veya daha fazla meslek yüksekokuluyla Açıköğretim programları bütünlüğü ve devamlılığı içinde  ilişkilendirilmiş mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından oluşan eğitim bölgesidir. Her ilde en az bir METEB kurulacaktır.

 

Sınavsız geçişe kimler başvurabilir?

Mesleki ve Teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler, istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna en yakın programların uygulandığı, öncelikle kendi mesleki ve teknik eğitim bölgesi içinde yer alan veya bölgesi dışındaki, meslek yüksekokullarına sınavsız olarak yerleştirileceklerdir. Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumları dışında kalan ortaöğretim kurumlarından mezun olan adaylarla, 2007-2008 öğretim yılında bu kurumlardan mezun olacak öğrenciler, meslek yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvuramazlar.

 

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler lisans (4 yıllık)  programlarına yerleşemezler mi?

Mesleki ve Teknik ortaöğretim kurumlarından birini bitirip de sınavsız geçişle herhangi bir meslek yüksekokulu veya açıköğretim önlisans programına girmek istemeyen öğrenciler, üniversite sınavlarına girmek ve kazanmak suretiyle arzu ettikleri lisans programlarına devam edebilirler.

Başka bir deyişle, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından herhangi birini bitirip de METEB kapsamı dışındaki bir yükseköğretim programına girmek isteyen öğrenciler, üniversite giriş sınavlarında başarılı olmak suretiyle fakülte ve yüksekokulların lisans programlarına devam edebilirler.

Bu öğrencilerin yerleştirilmeleri mevcut ve yürürlükte olan usullere göre ÖSYM tarafından yapılmaya devam edilecektir.

 

Mesleki ve Teknik Lise öğrencileri ÖSS’ye girmemişlerse veya girip de 105 puan barajını aşamamışlarsa sınavsız geçişten yararlanamazlar mı?

2008 ÖSS’ye başvurmuş olan Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumu çıkışlı adaylar, sınavda başarısız olsalar veya sınava girmeseler bile kendi alanlarındaki sınavsız geçiş programlarından tercih yapabileceklerdir.

 

Mesleki ve Teknik Lise öğrencileri kendi alan/kol/bölümleri dışındaki bir meslek yüksekokuluna sınavsız geçiş yapabilirler mi?

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurum mezunları diplomalarında yazılı olan alan/kol/bölümleri dışındaki meslek yüksekokullarına ve açıköğretim önlisans programlarına sınavsız geçiş yapamazlar. Adayların istedikleri programa başvurma hakları yoktur. Kendi alanları dışından tercih yapan meslek lisesi mezunlarının yerleştirilmeleri yapılmayacaktır. Ancak öss puanlarına göre (0.3 lük dilime göre) yerleşebilirler.

 

Mesleki ve Teknik Lise öğrencileri kendi METEB’leri dışındaki METEB’lerdeki meslek yüksekokulu programlarını tercih edebilirler mi?

Evet edebilirler. Ancak yerleştirmede 1. Öncelikle her öğrencinin kendi METEB’ine yerleştirileceğini daha sonra yabancı METEB’lerden gelen öğrencilere öncelik tanınacağı unutulmamalıdır.

 

 

 

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumlarından mezun olan adaylar sınavsız geçişle Meslek Yüksekokullarına yerleştirilirlerken

hangi kurallar ve öncelikler uygulanacak?

Mesleki ve Teknik ortaöğretim kurumları mezunları, kendi alanlarındaki meslek yüksekokulları programlarına, kontenjanlar, mezun oldukları okulların bulunduğu METEB, mezun oldukları okulların türleri ve öğrenim süreleri, mezuniyet yılları, MOBP’leri ve tercihleri göz önünde tutularak aşağıdaki önceliklere göre sınavsız yerleştirileceklerdir.

 

  Son sınıf öğrencileri

  1.Öncelik: Tercihleri arasında bulunuyorsa, kendi METEB’inde, anadolu teknik lisesi son sınıf öğrencileri, MOBP sırasında.

  2.Öncelik: Tercihleri arasında bulunuyorsa, kendi METEB’i dışındaki METEB’lerde, anadolu teknik lisesi son sınıf öğrencileri, MOBP sırasında.

  3.Öncelik: Tercihleri arasında bulunuyorsa, kendi METEB’inde, teknik lise ve anadolu meslek lisesi  son sınıf öğrencileri, MOBP sırasında.

  4.Öncelik: Tercihleri arasında bulunuyorsa, kendi METEB’i dışındaki METEB’lerde,  teknik lise ve anadolu meslek lisesi son sınıf öğrencileri, MOBP sırasında.

  5.Öncelik: Tercihleri arasında bulunuyorsa, kendi METEB’inde , meslek lisesi son sınıf öğrencileri, MOBP sırasında.

  6.Öncelik: Tercihleri arasında bulunuyorsa, kendi METEB’i dışındaki METEB’lerde, meslek lisesi son sınıf öğrencileri, MOBP sırasında.

 

  Bir yıl önce mezun olanlar

  7.Öncelik: Tercihleri arasında bulunuyorsa, kendi METEB’inde, anadolu teknik lisesinden bir yıl önce mezun olanlar, MOBP sırasında.

  8.Öncelik: Tercihleri arasında bulunuyorsa, kendi METEB’i dışındaki METEB’lerde, anadolu teknik lisesinden bir yıl önce mezun olanlar, MOBP sırasında.

  9.Öncelik: Tercihleri arasında bulunuyorsa, kendi METEB’inde, teknik lise ve anadolu meslek lisesinden bir yıl önce mezun olanlar, MOBP sırasında.

  10.Öncelik: Tercihleri arasında bulunuyorsa, kendi METEB’i dışındaki METEB’lerde,  teknik lise ve anadolu meslek lisesinden bir yıl önce mezun olanlar, MOBP sırasında.

  11.Öncelik: Tercihleri arasında bulunuyorsa, kendi METEB’inde , meslek lisesinden bir yıl önce mezun olamlar, MOBP sırasında.

  12.Öncelik: Tercihleri arasında bulunuyorsa, kendi METEB’i dışındaki METEB’lerde, meslek lisesinden bir yıl önce mezun olanlar, MOBP sırasında.

 

Bu öncelikler, yukarıdaki gibi, mezuniyet yılının, sınavsız yerleştirme yılına uzaklığına göz önünde tutulmak suretiyle, mezun olanların tümünü kapsayacak bir sıralama ile devam edecektir.

 

Reklamlar

7 Yanıt to “Sınavsız Geçiş İle İlgili Bilgiler”

 1. hakan Says:

  hocam ben ham 150 toplam 221 yapıoyo ben acık ogretım tercıh yapacam ama ıkı yıllıkda da okula gıtmem mı lazım yoksa sadece kayıt yapıpda sınavlara gırerek de oluyo mu sımdıden sıze tesekurler

 2. İLHAN TUNALI Says:

  HOCAM BEN 1992 YILI TİCARET MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM SINAVSIZ 2 YILLIK ÖNLİSANS PROGRAMINA KATILMAM İÇİN NE YAPMAM GEREKİYO BEN BUNDAN YARARLANABİLİRMİYİM MÜRACAT TARİHLERİ NASIL OLUYOR NERELERE MÜRACAAT ETMEMİZ GEREKİYOR BİLGİLENDİRİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM VERDİĞİNİZ BİLGİLERE ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

 3. Berk Says:

  İLHAN TUNALI Diyor ki:

  Temmuz 22, 2008, 8:43 am üzerinde
  HOCAM BEN 1992 YILI TİCARET MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM SINAVSIZ 2 YILLIK ÖNLİSANS PROGRAMINA KATILMAM İÇİN NE YAPMAM GEREKİYO BEN BUNDAN YARARLANABİLİRMİYİM MÜRACAT TARİHLERİ NASIL OLUYOR NERELERE MÜRACAAT ETMEMİZ GEREKİYOR BİLGİLENDİRİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM VERDİĞİNİZ BİLGİLERE ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

  ——————————————————————-
  cvp: yapman gereken tekşey össye girerken ücret yatıosun ya orda 10 ytl fazla yatıracaksın myo okullana snavsız geçiş için bu kadar. üniversiteli olacaksın sonrada başarılar:D

 4. Esra Says:

  Hocam ben 2001 mezunuyum bu sene sınavsız geciş ile öss ye basvurdum.
  tercihlerin neye göre nereden nasıl yapıılacağı hakkında hiçbir fikrim yok
  yardımcı olursanız cok sevinirim teşeküürler.

 5. sevim Says:

  MRB HOCAM BEN ANADOLU MESLEK LISESI MEZUNUYM SOZ1 189 EA1 PUANIM 177 2 YILLIK DIKEY GECIS YAPABILIRMIYM

 6. efsun Says:

  slm ben meslek lisesı mezunuyum direk geçis yapmak istıyorum öss sınavında barajı asamadım

 7. duygu Says:

  2 yıllık sınavsız geçiş yaptım tercih kağıdım gelmedi nasıl tercih yapıcam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: